PERIODONTOLOGIA

PERIODONTOLOGIA zajmuje się tkankami, które utrzymują ząb: DZIĄSŁO, KOŚĆ I OZĘBNA.
Zdrowy ząb i dziąsło

Zdrowy ząb i dziąsło

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł

Pierwsze stadium choroby dziąseł: Obecność płytki nazębnej, która powoduje zapalenie dziąsła.
Choroba przyzębia

Choroba przyzębia

Tworzenie się kieszonek przyzębia i niszczenie kości.
Zaawansowane choroby przyzębia

Zaawansowane choroby przyzębia

Głębokie kieszonki przyzębia , zniszczenie kości i ryzyko utraty zęba.

ZAPALENIE DZIĄSEŁ

ZAPALENIE DZIĄSEŁ to stan zapalny tkanki miękkiej, która otacza ząb. Stan zapalny jest odpowiedzią systemu odpornościowego na różnego rodzaju podrażnienia.

Jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób, jej ewidentnym objawem jest krwawienie podczas mycia zębów. W takim przypadku należy zwrócić się do dentysty po pomoc w znalezieniu przyczyny i po odpowiednie leczenie.

Jeżeli początkowe zapalenie dziąseł będzie zlekceważone może zamienić się w chorobę dziąseł.


CHOROBA PRZYZĘBIA

CHOROBA PRZYZĘBIA jest poważniejsza niż zapalenie dziąseł i może zniweczyć lub zniszczyć strukturę, która utrzymuje zęby w kości, doprowadzając do ruchu i utraty zębów.

Jest jedną z najczęstszych i najbardziej wyniszczających chorób dla jamy ustnej.

Zapalenie dziąsła jeśli nie zostanie wyleczone, może doprowadzić do choroby przyzębia, która nie tylko angażuje tkankę miękką i struktury podparcia zęba, czyli łącznika między spoiwem przyzębia a kością. W przypadku braku odpowiedniego leczenia może się pogłębiać, aż do utraty zęba.

Generalnie choroba przyzębia objawia się po 35 roku życia, rzadko chorują na nią młodzi ("choroba przyzębia młodzieńcza").

Dzięki badaniom okresowym, dobrym codziennym nawykom i profesjonalnemu czyszczeniu zębów możesz się wystrzec chorób przyzębia. Jesteśmy po to, żeby Ci pomóc!

paradaontozy


Słowo na czasie: zapobiegać!

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w jamie ustnej występuje ponad 700 bakterii. Znaczna ich część jest nieszkodliwa dla ludzkiego organizmu. Niestety, niektóre z nich – określane bakteriami przyzębia – przyczyniają się do chorób dziąseł i przyzębia. Schorzenia te znajdują się w zestawieniu dziesięciu najczęściej występujących jednostek chorobowych u ludzi.

Choroby przyzębia są główną przyczyną utraty zębów. Co więcej, nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do szeregu powikłań, między innymi przewlekłej choroby przyzębia, którego konsekwencją jest utrata uzębienia. Dlatego tak ważne są profilaktyka oraz odpowiednia higiena jamy ustnej.

Czym są choroby przyzębia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Specjalista w tej dziedzinie to periodontolog, potocznie nazywany również paradontologiem.

Według ostatnich badań Global Burden of Disease (GBD) z 2010 roku wynika, że choroby przyzębia są szóstym najpowszechniejszym schorzeniem na świecie. Do najczęstszych objawów zalicza się czerwone dziąsła oraz ich silny ból.

Choroby przyzębia to nic innego jak medyczne określenie choroby dziąseł. Jej najłagodniejszym spektrum jest zapalenie dziąseł. Drugi stopień schorzenia periodontolodzy określają już zapaleniem przyzębia.

W periodontologii choroby przyzębia dzieli się na pięć grup. Pierwsza to przewlekłe zapalenie przyzębia, w obrębie którego, w zależności od stopnia zaawansowania, wyróżnia się: łagodne, średnio zaawansowane i zaawansowane.

W drugiej grupie klasyfikuje się agresywne zapalenie przyzębia. Kolejne to ostre stany przyzębia, w przypadku których mamy do czynienia z martwiczo-wrzodziejącym zapaleniem dziąseł oraz martwiczo-wrzodziejącym zapalenie przyzębia.

Dwie ostatnie grupy to zapalenie przyzębia występujące w przebiegu chorób ogólnych, a także wrodzone lub nabyte w wyniku różnego rodzaju urazów.

Przewlekłe zapalenie przyzębia

Najczęściej dotyczy osób starszych i spowodowane jest obecnością bakterii z płytki nazębnej. Rozwój choroby przebiega powoli, ale zaniedbany, będzie systematycznie się rozwijał.

Przewlekłe zapalenie przyzębia charakteryzuje się krwawieniem z dziąseł, obrzękiem i recesją dziąseł, ruchomością zębów, wystąpieniem kieszonek trzyzębnych oraz utratą kości wyrostka zębodołowego.

Agresywne zapalenie przyzębia

Ta dolegliwość może już dotknąć osoby młodsze, bo nawet 30-letnie. Bardzo często jest to efekt obciążeń dziedzicznych lub defektów w układzie immunologicznym. W przypadku agresywnego zapalenia przyzębia trzeba wiedzieć, że postępuje ono bardzo szybko. Często rozpoczyna się od bagatelizowania krwawienia dziąseł.

Do tego charakteryzuje się naprzemiennymi okresami remisji i zaostrzeń. Podczas choroby dochodzi do szybkiej utraty przyczepu łącznotkankowego oraz destrukcji kości wyrostka zębodołowego. Leczenie jest długie i oparte na wnikliwej diagnostyce.

Trzeba mieć na uwadze, że zapalenie przyzębia może rozszerzać się z dziąsła na całe przyzębie, powodując martwicę ozębnej, a nawet kości wyrostka zębodołowego. Poza tym mogą pojawić się ropienie, które często potęgują odczuwanie bólu.

Przyczyny chorób przyzębia

Zabiegi dentystyczne - leczenie zębów

 

Najczęstszą przyczyną rozwijania się choroby przyzębia, a w konsekwencji choroby zębów, są szkodliwe bakterie, które znajdują się w jamie ustnej oraz tworzą płytkę nazębną. Należy pamiętać, że już kilka godzin po dokładnym oczyszczeniu zębów w okolicach szyjek zębowych gromadzi się biały nalot. Może on doprowadzić do podrażnienia dziąseł, a później do poważniejszych dolegliwości, w tym stanu zapalnego zębów.

Jednak nie tylko bakterie przyczyniają się do stanów zapalnych dziąseł. Ogromny wpływ na bolące dziąsła ma niewłaściwa higiena jamy ustnej, która prowadzi do odkładania się płytki nazębnej. Rozwojowi choroby sprzyjają też wady zgryzu, bruksizm, cukrzyca, uwarunkowania genetyczne, palenie tytoniu, otyłość, nieprawidłowa dieta, stres, choroby ogólnoustrojowe oraz uwarunkowania genetyczne.

 

Objawy zapalenia dziąseł

Pierwszym moment, kiedy w naszej głowie powinna się zaświecić czerwona lampka, jest objaw krwawiących dziąseł. Jeśli do tego podczas mycia zębów dostrzeżemy rany na dziąśle, należy jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Inne dolegliwości to między innymi odsłonięcie się szyjek zębowych i ich nadwrażliwość, ruchomość zębów, spuchnięte dziąsło przy zębie, biały nalot na dziąsłach, bóle zębów i dziąseł, opuchlizna ropna w dziąśle, ropień tkanek przyzębia, recesja dziąsła, a także nieprzyjemny zapach i posmak w ustach.

Ta choroba w początkowej fazie postępuje bardzo powoli. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i higiena jamy ustnej, aby nie dopuścić do rozwoju jej przewlekłej odmiany. Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić nawet do zakażenia organizmu.

Jego objawem jest silny ból, który promieniuje do czoła, oka lub ucha. W niektórych przypadkach ten ból odczuwany jest w okolicy głowy i szyi. Jest on tak silny, że utrudnia przyjmowanie jakichkolwiek posiłków, wręcz normalne funkcjonowanie.

Leczenie zapalenia dziąseł

Leczenie zapalenia dziąseł składa się z kilku kroków. Pierwszym jest zalecenie paradontologa, aby dbać o prawidłową higienę jamy ustnej przeprowadzając wcześniej proces higienizacji. Stąd też określenie – faza higienizacyjna.

Druga faza to faza korekcyjna. Na tym etapie dokonuje się leczenia niechirurgicznego. Polega ono na usunięciu złogów nazębnych, które znajdują się pod dziąsłami. Podczas tego zabiegu lekarze polerują również powierzchnie korzeni.

Jeśli stopień schorzenia jest bardziej zaawansowany, stomatolog może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Następuje to w momencie stwierdzenia u pacjentów głębokich kieszonek.

Trzeba się także liczyć z tym, że lekarz w procesie leczenia problemów związanych z przyzębiem może przepisać odpowiednie leki. Dzieje się tak, kiedy zabiegi niechirurgiczne nie przynoszą efektów. Wtedy należy włączyć antybiotykoterapię, aby zwalczyć zakażenie.

Faza trzecia to faza podtrzymująca. Ma ona na celu utrzymanie aktualnych rezultatów osiągniętych dzięki zastosowaniu właściwego leczenia w procesie postępującej paradontozy. Kluczowe są regularne wizyty kontrolne oraz właściwa higiena.

Leczenie domowe przyzębia

Leczenie paradontozy to długi proces, chyba że szybko zareagujemy na pojawiające się objawy. Inaczej może być przyczyną zapalenia okostnej. Pamiętajmy, zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć! W warunkach domowych również możemy zastosować odpowiednią profilaktykę.

Po pierwsze należy dokładnie szczotkować zęby, aby pozbyć się resztek pokarmu. Po drugie, stosować nicie dentystyczne, dzięki którym można oczyścić przestrzeń pomiędzy zębami. Do tego na rynku dostępnych jest wiele płynów do płukania jamy ustnej. Badania potwierdziły, że zabijają one setki bakterii.

W zaciszu własnego domu można samodzielnie przeprowadzić kontrolę prawidłowego szczotkowania, wykorzystując do tego specjalne preparaty, które wybielają płytkę nazębną.

Nie można także zapominać o regularnych wizytach w gabinetach stomatologicznych. Lekarze ocenią i skontrolują stan naszego uzębienia. W każdej chwili w celu ochrony naszych zębów mogą przeprowadzić nieinwazyjny zabieg usunięcia kamienia – piaskowanie czy skaling.

Zaufaj profesjonalistom

Jeśli mamy jakiekolwiek przypuszczenia, że stan naszych zębów i dziąseł nie jest właściwy, od razu umówmy się na wizytę u stomatologa. Nasze Centrum Stomatologiczne DentalPro może pochwalić się wybitnymi specjalistami z dziedziny periodontologii.

Uznaje się, że choroby przyzębia najczęściej dotyczą osób po 35. roku życia. Jednak to nie oznacza, że do tego czasu można czuć się bezpiecznym. Profilaktyka to podstawa. Dzięki okresowym badaniom, odpowiedniej higienie i profesjonalnemu czyszczeniu zębów można wystrzec się bardzo groźnych i przewlekłych chorób przyzębia.

Umów się na wizytę w jednym z naszych gabinetów w Łodzi lub Warszawie. Zrobimy, co w naszej mocy, abyś przez długie lata mógł cieszyć się pięknym uśmiechem!

 

Copyright 2023 © DP Group S.p.a. - P.Iva 12580770969 - kapitał zakładowy € 138.513,74 i.v. - Jednoosobowa spółka podlegająca kierownictwu i koordynacji Dinho Invest S.A'R.L.
Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu ułatwienia dostępu do witryny, zapewnienia jej technicznego funkcjonowania i analizy wizyt na stronie. Zamykając ten baner, przewijając tę stronę lub klikając dowolny z jej elementów, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zmienić powiązane ustawienia, kliknij.